Η γειτονιά μας
Επάνω ] Η θάλασσα είναι η ζωή μας ] Το Κάστρο ] Υδραγωγείο ] [ Η γειτονιά μας ] Στα Μινωικά χρόνια ] Δέκα ιστορίες μέσα στο Χρόνο... ] Οι δρόμοι έχουν τη δική τους Ιστορία... ] Αιγυπτιακά μνημεία της πόλης μας ] Το Πάσχα στην Ελληνική Παράδοση ] Τι είναι τα μεταλλαγμένα ; ] Εμείς, τα εγγόνια σας... ] Παραδοσιακά επαγγέλματα της γειτονιάς μας ] Ο μπλε σάκος ] Ισότητα των φύλων ] ...να πηγαίνω στο σχολειό... ] Διατροφή & Υγεία ] Ταξίδι στο Χώρο ] Οδυσσέας Ελύτης-Μια προσευχή γι' αυτόν ] Φανταστικό ταξίδι στη Λογοτεχνία ] Οι Παλιοί μας Φίλοι ] Μικρή έκθεση εικαστικών ] Γεωγραφικοί όροι ] Joyce ] Οπτικοακουστικός αλφαβητισμός ]

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ:

1. ΕΙΣΑΓΩΓΗ
2. ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ ΣTA ΠΟΤΑΜΟΥΔΙΑ
3. ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΟΥΣ
4. ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΙΤΟΝΙΑ
5. ΝΕΟΚΛΑΣΙΚΑ ΤΩΝ ΠΟΤΑΜΟΥΔΙΩΝ
6. ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΣΤΗ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ
7. ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΗΣ ΣΥΝΟΙΚΙΑΣ ΜΑΣ
8. OMOΡΦΙΕΣ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΜΑΣ
9. ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ, ΛΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Ζούμε στην ομορφότερη ίσως πόλη της Β. Ελλάδας, την Καβάλα. Η συνοικία μας είναι τα Ποταμούδια. Πόσα ξέρουμε γι' αυτήν; Γιατί λέγεται έτσι; Πόσο παλιά είναι η συνοικία μας; Πώς ήταν η γειτονιά μας στο παρελθόν; Πώς θα είναι στο μέλλον;
Σ’αυτά και σε πολλά άλλα ερωτήματα προσπαθούμε να απαντήσουμε εμείς οι μαθητές και μαθήτριες της Στ1 τάξης του σχολείου μας σε αυτή τη μικρή εργασία που κάναμε με τα λιγοστά μας μέσα και τη μικρή μας εμπειρία.
Ασχοληθήκαμε με τη γειτονιά μας, τα Ποταμούδια. Γνωρίσαμε τη φυσιογνωμία της γειτονιάς με τις ομορφιές και τα προβλήματά της και συναντηθήκαμε με εργαζόμενους της περιοχής στο χώρο εργασίας τους. Γνωρίσαμε την άμεση γειτονιά του σχολείου μας, περπατώντας στην περιοχή, φωτογραφίζοντας μαγαζιά της γειτονιάς και συζητώντας με τους ανθρώπους που εργάζονται εκεί, κατανοώντας και την οικονομική ζωή της. Επισκεφθήκαμε και φωτογραφίσαμε τα σημαντικότερα κέντρα πολιτισμού (Δημοτικό Γυμναστήριο, Ιστορικό και Λογοτεχνικό Αρχείο, Κ.Α.Π.Η.) και συζητήσαμε με τους εργαζόμενους εκεί. Επισημάναμε και φωτογραφίσαμε πανέμορφα νεοκλασικά κτίρια και βρήκαμε στοιχεία για την ιστορία τους. Καταγράψαμε τις οδούς γύρω απ΄το σχολείο μας καθώς και αυτές στις οποίες κατοικούμε και βρήκαμε από πού πήραν τα ονόματά τους. Βρήκαμε παλιές φωτογραφίες των Ποταμουδίων, αναρωτηθήκαμε για το παρελθόν και προβληματιστήκαμε για το μέλλον καταγράφοντας προβλήματα και προτείνοντας λύσεις. Τέλος, καταγράψαμε τις ομορφιές της γειτονιάς μας-πιστεύοντας βέβαια, πως ζούμε στην καλύτερη συνοικία της όμορφης πόλης μας!

Καβάλα, Σχολικό Έτος 2006-2007

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ1 τάξης:

Άννα Γιαγκουδάκη
Θωμάς Δαρέλλας