OMOΡΦΙΕΣ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΜΑΣ
Κεντρική σελίδα ] Επάνω ] ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ ΣTA ΠΟΤΑΜΟΥΔΙΑ ] ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ] ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ] ΝΕΟΚΛΑΣΙΚΑ ΤΩΝ ΠΟΤΑΜΟΥΔΙΩΝ ] ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΣΤΗ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ ] ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΗΣ ΣΥΝΟΙΚΙΑΣ ΜΑΣ ] [ OMOΡΦΙΕΣ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΜΑΣ ] ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ, ΛΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ]

OMOΡΦΙΕΣ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΜΑΣ

Ζούμε στην ομορφότερη ίσως πόλη της Β. Ελλάδας, την Καβάλα.
Η συνοικία μας, τα Ποταμούδια, βρίσκεται στο βόρειο τμήμα της. Είναι χτισμένη αμφιθεατρικά και σε όποιο σημείο της κι αν σταθείς, η θέα είναι μοναδική. Βλέπεις την πόλη να απλώνεται μπροστά σου· το λιμάνι, την παλιά πόλη, το Κάστρο αλλά και στρέφοντας το κεφάλι πίσω βλέπεις το Σταυρό που δεσπόζει στην κορφή του λόφου και που το βράδυ φωτίζει δηλώνοντας την παρουσία του. Λίγο πιο κάτω, στέκεται διακριτικά το εκκλησάκι του Αγίου Παντελεήμονα. Οι παλιοί λένε πως πήρε το όνομά της από τα μικρά ποταμάκια που τη διέσχιζαν. Χαρακτηριστικό της περιοχής είναι οι πολλές ανηφόρες, οι απότομες κατηφόρες και τα στενά δρομάκια που, αν και ταλαιπωρούν λίγο τους κατοίκους της, δίνουν όμως μια ομορφιά και γραφικότητα. Αν και τα τελευταία χρόνια έχει αλλάξει η όψη της συνοικίας με τις πολυκατοικίες που υψώθηκαν, βρίσκεις ακόμη χαμηλά σπίτια με τις αυλές και νιώθεις αυτό που λέμε "γειτονιά".
Παλιά κτίρια δεσπόζουν στην περιοχή μέχρι και σήμερα, όπως το σχολείο μας που χτίστηκε τη δεκαετία του '30 και πολλά νεοκλασικά σπίτια. Ένα ακόμη πλεονέκτημα της περιοχής είναι πως αν και βρίσκεται κοντά στο κέντρο δεν έχει το κυκλοφοριακό του πρόβλημα ούτε τη μόλυνση και τη φασαρία. Εδώ, η θερμοκρασία είναι περίπου 2-3 βαθμούς χαμηλότερη!
Θα μπορούσε να πει κανείς πως η γειτονιά μας, τα Ποταμούδια, είναι ένα μεγάλο μπαλκόνι από όπου μπορεί κανείς να αγναντέψει, να ηρεμήσει, να στοχαστεί.