ΕΡΕΥΝΑ ΤΩΝ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΩΝ ΣΥΝΗΘΕΙΩΝ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΙΩΝ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ
Κεντρική σελίδα ] Επάνω ] Ομάδες τροφίμων ] ΜΑΘΕ ΤΙ ΤΡΩΣ ] Ο ΙΔΑΝΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ] ΚΑΝΟΝΕΣ ΣΩΣΤΗΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ] AΣΦΑΛΗΣ ΧΡΗΣΗ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ] ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΤΡΩΜΕ; ] ΠΑΙΔΙΚΗ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ ] ΥΓIΕΙΝΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ] ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΜΑΣ ] ΦΤΙΑΞ' ΤΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ! ] ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΟ ] [ ΕΡΕΥΝΑ ΤΩΝ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΩΝ ΣΥΝΗΘΕΙΩΝ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΙΩΝ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ] ΠΗΓΕΣ – ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ ]

ΕΡΕΥΝΑ ΤΩΝ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΩΝ ΣΥΝΗΘΕΙΩΝ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΙΩΝ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

Θέλοντας να καταγράψουμε τις διατροφικές συνήθειες των παιδιών που βρίσκονται περίπου στην ηλικία μας, πραγματοποιήσαμε μια έρευνα στο σχολείο μας. Ρωτήσαμε 186 παιδιά, αγόρια και κορίτσια, δίνοντάς τους να συμπληρώσουν (ανώνυμα) με τους γονείς τους ένα ερωτηματολόγιο. Ρωτήσαμε αν τρώνε πρωινό κάθε μέρα, πόσες φορές την εβδομάδα τρώνε κρέας, ψάρι, κοτόπουλο, ζυμαρικά, όσπρια, γαλακτοκομικά και λαδερά. Ρωτήσαμε επίσης αν τρώνε κάθε μέρα φρέσκα φρούτα και ωμά λαχανικά και τέλος, τι τρώνε (αν τρώνε) κολατσιό στα διαλείμματα.

Τα αποτελέσματα της έρευνας μπορείτε να τα δείτε παρακάτω:

AΓΟΡΙΑ:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ: